Zub

zub.jpg
členem od Září 2010
baskytara

Čím začít? Proč ti říkají vlastně Zub?

Nehledal bych v tom zas tolik vědu, prostě nás bylo na jednom místě vícero Radků, tak bylo potřeba to nějak odlišit. Ať už to je dobře nebo špatně, uchytilo se to.

Takže Zube, jaká je tvoje role v kapele?

V kapele „Five Minutes Late” hraju jako baskytarista a mám pověst rejpala a věčně nespokojeného člena :) Snažim se přispívat do tvorby nových songů a poměrně dost fušuju i do grafické prezentace našeho malého skromného uskupení.

I'm free

Jak jsi se dostal k hudbě?

Od folkové kytary, na kterou jsem začal samoučením v 15 letech, už uběhl celkem čilý vývoj. V 17 jsem dostal svoji první elektriku, Fender SQUIER. Přes všechen elán jsem ale tušil, že to není ono, a spíš jsem vracel se ke svojí španělce a velkému vzoru buřiče a písničkáře Karla Kryla.

Jak se stalo že jste dali dohromady kapelu?

Hrát občas u táboráku nebo na rodinných akcích je sice fajn, ale brzy mi to přestalo stačit, takže kam dál? Nikam no, takže kytaru jsem založil do futrálu a uložil ji do zimního spánku. Po pár „hluchých” letech, během kterých jsem poznal Jacka a Slavu, se kytara probudila a začal jsem s klukama zas hrát. Tentokrát jsem chtěl ale začít pořádně, prostě zkusit investovat svůj čas do toho, co mě baví a trochu si splnit svůj sen. Protože ale tři kytary moc smysl nemají, bylo potřeba provést nějaký razantní krok.

Jack a Zub

Další vývoj na sebe nenechal moc dlouho čekat a byl až nápadně podobný našemu songu „Rock Band”. Tim nenápadně vyzdvihuju, že tenhle song je založen na reálné události. Prostě jsme si v hospodě u škopku stěžovali, jak by to chtělo sehnat basáka, bubeníka, zkušebnu a zpěvačku – ano, v tomto pořadí. Aniž bych si uvědomil, co to pro mě bude nakonec znamenat, jsem přislíbil: „Jestli seženeme bubeníka a zkušebnu, tak budu dělat basáka.” Toho se ostatní chytli a vlastně bylo rozhodnuto.

Takže za všechno zase může alkohol?

No jasně, nebo taky občas ženská :) Původní opatrné zkoušení a experimentování se postupně přeměnilo v poměrně silnou zálibu, která nezadržitelně stoupá na měřítku priorit. Přišel první koncert, druhý a po nich další a teď už vím jedno, hrát na basu mě baví a ještě víc mě baví hrát s kamarádama a hlavně pro lidi.

Takže baskytara, jaká je tvá vysněná?

Koncert v Kainu

První baskytaru jsem měl půjčenou, byla to 5-ti strunná SQUIER v barvě sunburst. Protože jsem začínal zcela od píky, tak to pro mě bylo něco krásného a nového. Ke kytaře patří i repráček, tak jsem zainvestoval do komba Ashdown EVO II. Bezmála 300 W výkonu slibovalo pořádný kravál, takže mé touhy byly ukojeny.

Netrvalo ale dlouho a půjčená kytara musela být navrácena a zvuk z Ashe se mi také „ochodil” takže hledání, zjišťování a obcházení prodejen nastalo na novo. Nebudu to protahovat, doteď jsem vcelku spokojený s milou černou IBANEZ SR 300 v kombinaci s HARTKE VX3500.

Máš nějaký hudební vzor?

Ten má snad každý ne? Takový klukovský vzor je Flea z zRHCP, ale "naštěstí" hraje trochu jiný styl než naše kapelka, takže aspoň nemám nutkání přímo někoho napodobovat. Ale co se mi líbí je styl hraní. Bez tréninku to ale nepůjde a stím bude u mě zásadní problém, to ale ostatní z kapely nesmí vedět :)

Co pro tebe znamenala změna složení kapely od září 2012?

Upřímně? Chvíli to vypadalo, že to bude konec Five Minutes Late. Repertoár jsme museli pozměnit úplně. Takže nastala poměrně dlouhá pauza mezi koncerty a zkoušení ve zkušebně, které jsme výstižně říkali  "upíří dům", nebylo nic moc. Naštěstí na konci 2014 svitla konečně jiskra dalšího koncertu - poměrně nostalgicky v XT3 přejmenované na klub Fatal. Jsem zvědav jak to půjde dál :)

A na závěr by to chtělo nějaké motto: „Užívej co jen můžeš”, alias: „Whatever works!”

Příspěvky v blogu